Základné vedomosti ako sa nestratiť v prírode pozná skoro každý. Neschádzaj z turistickej cesty, kráčaj po prúde rieky, zostupuj z kopca do doliny. Čo však v prípade, že nič takéto v prostredí nejestvuje? Ako sa orientovať v lese cez deň či dokonca v noci? O tom je tento článok.

 

Orientácia v lese cez deň

Orientácia v lese cez deň je jednoduchšia ako v noci. Zrak nám pomôže pri rozhodovaní a perfektná viditeľnosť nám poskytne akýsi nadhľad.

Pokiaľ sa stratíme v lese, je potrebné sledovať svoje okolie, čo nám slnko našťastie cez deň umožňuje. Tak napríklad tieň na pravé poludnie nám pomôže určiť svetové strany – postav sa tvárou k svojmu tieňu, za sebou budeš mať juh, pred sebou sever.

Okolie ti svetové strany prezradí aj inými spôsobmi. Sklon mraveniska z jeho severnej strany je strmší ako z jeho južnej strany. Stromy sú tiež skvelými pomocníkmi – hustota a dĺžka ich konárov je zo  severnej strany menšia a kratšia. Sneh sa zase najpomalšie topí na severných svahoch hôr.

V prípade, že máš pri sebe ručičkové hodiny, existuje finta, ktorá ti ukáže smer – nasmeruj hodinovú ručičku na slnko a uhol medzi ňou a číslom 12 rozdeľ na polovicu. Myslená priamka tiahnuca sa stredom tohto uhla smeruje na juh.

Pokiaľ máš pri sebe mapu, kompas či dokonca GPS, orientácia v lese cez deň môže byť s trochou snahy hračkou.

 

Orientácia v lese v noci

Putovanie divočinou v noci nie je práve najlepší nápad. Čo ale v prípade, že iná možnosť neexistuje?

Najväčšími pomocníkmi pre orientáciu v lese v noci sú Mesiac a hviezdy. Najjasnejšia hviezda, Polárka, nachádzajúca sa v súhvezdí Malý voz, nám ukazuje sever. Je však dobré poznať aj ostatné súhvezdia a ich polohu.

Takisto existujú mesačné tabuľky, ktoré nám prezradia polohu Mesiaca v konkrétnom dni a čase. Ak sa chystáš do prírody, venuj čas ich prezretiu a nadobudnuté informácie možno využiješ.

Svetlo v noci však môže aj klamať. Tma dokonale skresľuje vzdialenosť svetelných bodov a my sa tak môžeme dostať na nekonečnú cestu za zdrojom, ktorý sme považovali za oveľa bližší. Tma takisto obmedzuje naše zrakové schopnosti, otvára priestor pre nočných dravcov a zvyšuje riziko pádov do jaskýň či zo skál. Ak nemusíš, v noci sa nepremiestňuj.

 

Príprava pri ceste do divočiny je nevyhnutnosťou, ktorá ti môže zachrániť život. Osvoj si niekoľko spôsobov určovania svetových strán, nauč sa orientovať v neznámom prostredí a zostri svoje zmysly tak, aby ťa v najťažších chvíľach dokázali podržať. V lese to určite oceníš.